Poznaj cztery fazy, przez które przechodzi każda osoba i każdy zespół w trakcie zmiany

Każda organizacja, każdy zespół i każdy lider mierzy się dziś z nieustającymi zmianami. Zmiania się wszystko: warunki, w jakich fincjonujemy, rynek i jego oczekiwania, podejście współpracowników, dosłownie wszystko… To powoduje, że funkcjonowanie staje się coraz trudniejsze….

Przeczytałam kiedyś, że chiński zapis słowa „zmiana” może się składać z dwóch znaków, które w ciekawy sposób będą oddawały naturę tego zjawiska. Pierwszy oznacza zagrożenie, a drugie – szanse. Razem mogą stanowić słowo ZMIANA.

I tu pojawia się moment AHA! To oddaje istotę rzeczy – zmianę utożsamiamy w pierwszej kolejności z zagrożeniami- nie wiemy czego się spodziewać, co ona przyniesie, zatem głównie stajemy wokół niego okoniem, ale jeśli dobrze do niej podejdziemy, może przynieść nam wiele szans i możliwości. Może oznaczać wielki rozwój, bo wyrzuca Ciebie i Twój zespół poza strefę komfortu, wprost do strefy odwagi.

Jako zespół nie jesteśmy w stanie przygotować się na zmiany, one zawsze zaskakują.

Kiedy opracowywaliśmy dla Was materiał pt #MistrzowskiZespół  w #90dni dużo dyskutowaliśmy z Jakub B. Bączek o tym, jak sobie z nią radzić. Bo niektóre zespoły zmiana potrafi wywindować w górę i zaprowadzić na sam szczyt a innych zepchnie po równi pochyłej – bez względu na to czy mówimy o małym, dopiero co powstającym zespole czy mówimy o gigantach takich jak Nokia, Blackberry czy Kodak.

Dlatego jest tak ważne, żeby potrafić zmianą zarządzać! Zarezerwujcie dla nas połowę września, bo będziecie mogli skorzystać z doświadczeń i wiedzy, która Wam to umożliwi. Będzie się działo! Bądźcie gotowi!!!

Na zmiany nie możemy się przygotować, jednak możemy się przygotować na to, jak radzić sobie w sytuacji zmiany i jak przeprowadzać przez ten proces swój zespół, swoich ludzi – żeby wykorzystać ją na swoją korzyść i łapać okazję, które pojawiają się przy każdej zmianie. Żeby jednak to nastąpiło, musisz rozumieć istotę zmiany i fakt, że każda osoba i każdy zespół przechodzi w trakcie zmiany przez cztery fazy:

I faza – ZAPRZECZENIE – objawia się poprzez ignorowanie wszelkich objawów i informacji dotyczących zmiany; to tak jakbyśmy nie wierzyli, że ona się właśnie wydarza. Niby wiemy, że trzeba wymienić dowody na nowe, ale czekamy do ostatniej chwili. To zaprzeczenie!

II faza – OPÓR – jest zupełnie naturalny, a emocje, które wówczas mogą się pojawiać to: lęk, niepokój o przyszłość, niepewność, zwątpienie w siebie i własne możliwości; Tu pojawia się także złość, gniew, rozczarowania i postawy, które zagrażają rozłamem albo nawet zerwaniem relacji, przerwaniem działań,, zawaleniem projektu.

III faza – EKSPERYMENTOWANIE – w fazie eksperymentowania ludzie zaczynają zadawać pytania, podejmować pierwsze działania. Czują przypływ energii. To dobry moment na określenie wizji przyszłości oraz wypróbowanie alternatywnych rozwiązań; Tu także zespół potrzebuje najwięcej wsparcia i uważności lidera. Bo jeżeli eksperymentowanie nie wyjdzie, zespół może wrócić do oporowania – z tym, że tym razem opór może być większy niż na początku

IV faza – AKCEPTACJA – W fazie zaangażowania ludzie przestają postrzegać zmianę jako „coś nowego”. Potrafią już efektywnie pracować w nowych warunkach i korzystać z możliwości oraz osobistych szans, jakie niosą zmiany. W tej fazie już wszystko jest możliwe do osiągnięcia.

Każda faza jest ważna, każda też rządzi się swoimi prawami ale przez każdą trzeba przejść, żeby móc osiągać kolejne rezultaty.

Ze zmianą trzeba się zaprzyjaźnić a przynajmniej dobrze zrozumieć ten proces, by móc nim zarządzać i nie popełniać błędów, które zaprzepaszczą osiąganie wyników.

Okazuje się bowiem, że najwięcej błędów popełniamy właśnie w trakcie zmian.

Chcesz zobaczyć, jakie jeszcze błędy popełniają liderzy? Poznaj je koniecznie i jeśli Ci się zdarzają, wyeliminuj je! 

Pobierz materiał poniżej.

 

Powodzenia i do zobaczenia na szczycie!

Beata

 

 

Zapraszamy Cię do grupy na Facebooku – Mistrzowski Zespół w 90 dni!