Wybierz stronę

 

Fundamenty MISTRZOWSKIEGO biznesu cz. 2 z 3: ZESPÓŁ

Każdy ambitny przedsiębiorca marzy o wolności, jaką może dać mu firma. Albo o podbiciu rynku i byciu liderem branży, dzięki wyjątkowym rozwiązaniom, które znajduje. Menadżerzy chcą awansować i szczycić się błyskotliwymi projektami, którymi zarządzają.

Po drodze do realizacji tych marzeń wiele osób strzela sobie w kolano i nawet o tym nie wie. W uproszczeniu pojawia się następujący scenariusz. Ktoś zraża się do pracowników lub podwładnych (z różnych powodów) i uznaje, że sam zrobi wszystko najlepiej. Wręcz nie może ważnych spraw oddelegować, bo na pewno ktoś je zepsuje… W ten sposób staje się wąskim gardłem projektów i jednocześnie wyznacza nisko ustawiony limit rozwoju firmy albo projektu.

W tej sytuacji z marzeń o wielkim biznesie lub karierze pozostaje tylko gorzki smak ciężkiej pracy, z której nic nie ma. Ani satysfakcji, ani pieniędzy.

Tutaj pojawia się drugi fundament MISTRZOWSKIEGO biznesu, czyli ZESPÓŁ!

Musisz pamiętać, że motorem napędowym każdego prężnego biznesu dającego radość, zyski i spełniającego swoją misję, jest ZESPÓŁ. Czyli ludzie, którzy z własnej woli, każdego dnia wyleją litry potu, aby zrealizować Twoje wizje.

Wiem, że dla wielu osób brzmi to, jak utopijna wizja świata. Przecież w polskiej mentalności fundamentem jest to, że szef wyzyskuje ludzi, a do roboty idzie się tylko odbębnić swoje.

Na szczęście te schematy coraz szybciej znikają z polskich biznesów na rzecz liderów i zespołów z prawdziwego zdarzenia, dla których pieniądze nie są głównym motywatorem. Coraz więcej ludzi pracuje, bo czuje sens w tym, co robi i chce być częścią wartościowej organizacji.

 
 

Czego potrzebujesz, aby stworzyć mistrzowski zespół?

Cały proces budowania teamu, który sprosta każdemu wyzwaniu, omawiamy w kursie „Mistrzowski zespół w 90 dni”. Ale tutaj przybliżymy Ci kilka koncepcji, które są niesamowicie ważne, aby ludzie działali jak jeden organizm.

 

Wizja
Codzienne cele, listy to-do, kontrolowanie wskaźników efektywności to za mało, aby ludziom chciało się pracować. Te chęci zależą od tego, czy zespół czuje SENS w tym, co robi. Zastanów się, czy ty pałasz zaangażowanej do robienia rzeczy, które wydają Ci się nudne lub pozbawione sensu? Na pewno nie. Każdy tak ma, bo nie jesteśmy robotami. Musisz więc sprzedać swoją wizję, aby każdy na co dzień nią żył i oddychał w firmie!

Wspólna Strategia
Wyznaczenie kierunku działań, czyli wizji to ważny z punktu widzenia motywacji element, ale nie jest kompletny. Zespół musi znać strategię i plan działania, jak dotrzeć w wyznaczone miejsce. Wysokich szczytów nie zdobywa się rozpędem, tylko dzięki opracowanej strategii i konsekwentnej realizacji. I musi znać ją każdy, kto idzie na tę wyprawę, nie tylko lider.

Środowisko
Jest bardzo obrazowe powiedzenie, ilustrujące jak ważne jest odpowiednie środowisko pracy – „Każdy jest geniuszem. Ale jeśli zaczniesz oceniać rybę pod względem jej zdolności wspinania się na drzewa, to przez całe życie będzie myślała, że jest głupia.”.

Jeżeli zdolną osobę umieścić na stanowisku, do którego totalnie się nie nadaje, to jej ambicja opadnie, a u Ciebie pojawi się frustracja spowodowana tym, że ktoś Cię zawiódł. Szukaj odpowiednich ludzi do pracy, aby nie gasić ciągłych pożarów, tylko delegować pracę odpowiedzialnym osobom.

Zasady
Chociaż ich ustalenie i egzekwowanie nie zawsze jest proste, to jest bardzo potrzebne. Dzięki temu wszyscy poruszają się w odpowiednich ramach i wytworzy się kultura, wspierająca pracę. Nie myśl o zasadach, jako narzuceniu komuś wspomnianych „ram”. Bo zasadą może być kwestionowanie utartych schematów, aby szukać nowych rozwiązań i myśleć „out of box”. 😉

Zaufanie
Zawsze pojawia się powoli i znika szybko. Ale bez niego nigdy nie pojawi się zespół, który wykona ważną i odpowiedzialną pracę, kiedy Ty będziesz na wakacjach lub który dopnie projekt na ostatni guzik, kiedy Ty zaplanujesz strategię na dalsze działania.

Te 5 wybranych elementów to szybki skrót wiedzy, jaką musisz zdobyć i wdrożyć. Jednak na początek na pewno Ci wystarczy, aby oswoić się z tematem budowania Twojego MISTRZOWSKIEGO zespołu i zdecydowania o kolejnych krokach do zdobycia kolejnych elementów!